Kitap Projeni Başlat
Oca 20, 2018
629 Views

Sen Benim Işıklı ayakkabımsın yazarı Saadet Can ile söyleşi

Written by

Genç Yazı ekibi olarak  yeni yazıları & kitapları Siz değerli Genç ve Genç kalan okurlarımıza sunmaya devam ediyoruz. “Sen Benim Işıklı Ayakkabımsın” yazarı Saadet CAN ile söyleşimizi keyifle okuyacağınızdan eminim. Kitabı ocak sonu D&R ve kitapevi.gencyazi.com’da okuyucusuyla buluşacak.

Yazmaya ne zaman başladınız?

Lise çağlarımın başında başladım. Önce küçük küçük yazdığım notlar ardından şiirler haline dönüşmeye başladı. Kendimi bu konu da geliştirerek yıların aldığı bir süre ile tamamladım.

Düşüncelerinizi onca kişiyle paylaşmak nasıl bir duygu?

Düşündüklerimden arınarak yaşadıklarımı ve hissettiklerimi ele alarak yazdım. Bir kitaptan ziyade, dertleşmek için fırsat yarattım.

Kitabınız hakkın da her türlü yoruma açık mısınız?

Kesinlikle. İyi yorumların verdiği mutluluk ve güvenin yanında, olumsuz olan yorumlar da bazı şeyleri gözden geçirip düzeltmemi sağlar.

İkinci bir kitap düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız hangi katagori de olacak?

Şuan ikinci kitabım üzerinde çalışmalarım devam ediyor. Çalışmam aşk romanı üzerinde ilerleyecek.

İlhamınızı neyden alıyorsunuz?

Benim görüşüme göre ilham perileri, melekleri yoktur. Hayatımızı karalayan insanlar vardır. Bizleri bazı şeylere yaşamaya mahkum kılıp, kırılmış yanlarımızı kağıtlara dökmemize neden olurlar. Önce resmine bakıyorum, parfümünü sıkıyorum parmak uçlarıma, en sevdiği şarkıları dinliyep, son attığı ‘hoşça kal’ mesajına bakıp yazmaya başlıyorum. Onun çığlıklarına rağmen suskunluğumdan alıyorum.

Kitapta hayal gücünüzü kullanmak mı yoksa yaşanmış olayları ele almak mı hoşunuza gidiyor?

Genel hayatımda da olmak suretiyle planlı bir insanım. Fazla hayal kurmadığım için kurgumun kuvvetli olacağını sanmıyorum. Yaşanmışlıkları, gerçekçilik payı olan durumları ele alarak yazmak bana daha yakın geliyor. Masallar çocuklar içindir, gerçekler ise hayatın her yerinde.

Kitabınız da Yer altı Edebiyat’ına ağırlık vermenizin bir sebebi var mı?

İnsanlar bazen yaşadıkları durumun acısını tarif edemezler. Bu gibi durumlar da cümleye başlarken ya da cümlenin bitişine argo sıkıştırırlar. Bu ayıp olduğunu değil, yaşadığı acının tarif edilememezliğini simgeler. Yaşayıp da tarif edemediğim her acımda bu eylemi yapıyorum. Çünkü bazen birkaç şiirin geçiremediği acıyı, bir kaç küfür dindiriyor.

KİTAPTAN ALINTILAR

Başkalarından bahsetme bana. Onlar cümleyse,

Sen başlı başına bir alfabesin.

***

Ve sen;

Her sabah başkasına doğarken, kalbime batıyorsun.

 

 

Yazarı takip için: https://www.instagram.com/saadetcaan/

OkNotes
follow

OkNotes

Editör at Genç Yazı
Genç Yazı Farkındalık yarat Projesi | Hikaye, Şiir, Öykü, Roman, Deneme yazan Genç Yazarların @gencyazi hesabından 60 bine sesini duyuruyor.
OkNotes
follow
Article Categories:
Söyleşi

Leave a Comment