Kitap Gönder
Oca 12, 2018
304 Views
2 0

Piya (I)

Written by

 

19 -? senesi İstanbul Sultan Ahmet tarihi yarım saatlik bir sohbete ne kadar sığar biraz da bunu sınadık (…) bey ile.

Uykusuz ve yorgun geçen 4 gecenin ardından ilk defa kahvaltı masasına inip, zoraki birer tebessüm takınarak başladım güne.

Cam kenârına yerimizi alarak biraz havadan sudan, biraz benim gündelik kaprislerim ve eleştirilerim hakkında konuşurken, karşımda oturan arkadaşımın benden ne kadar usandığını ve yorulduğunu farkına varıyordum.

Etrafımızda dikkatimi dağıtan ve çeken hiçbir zümre yoktu.
Kahvaltımızı her daim taze tutmaya özen gösteren hostel sahibi, ve hemen karşımda yerini alan ispanyol – fransız karışık, sonradan saçları platin sarısına boyanmış, hafif yapılı,bakımsız ve yüz orantısı hoşuma gitmeyen birer hanımefendi. Hayatı hiçbir şekilde kaçırmak istemeyen, uykusuz ve ivedi hareketleri ile çay bardağını yenileyen bayan rodriguez.

“..1930-39lu yıllarında konak olarak kullanıldı buralar ve bütün binalar. Görmüş olduğunuz onca hostel ve oteller vaktinde eğlence sığınakları idi saray çalışanların.
İşçilerin sarhoş geçen geceleri ardından kullandıkları hanlar buralar ..” diye hafızamı dolduran cümleleri dinler iken,

aynı katta kaldığımız, yan odaya yerleşen flemen yaşlı hanımefendi ise kahvaltı yapmadan çıkmış ve boynuna doladığı fotoğraf makinesi ile çevredeki bütün hostellerin birer fotoğrafını çekme memnuniyeti içerisinde onu izliyordum.

Uzun, mor isveç eteği ile bakır sarısı yeleği ve kullandığı aksesuarların yeşil ile gri tonlarında olduğu zarif bir hanımefendi cadde ortasında.

Bir an bütün görüntülerden sıkıntı duyup, birer kağıt ve kalem istiyorum.

ebru uslu

pamukkale üniversitesi/
ingiliz dili ve edebiyatı

Latest posts by ebru uslu (see all)

Article Categories:
Seyahatname

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.