Kitap Gönder
May 25, 2015
1118 Views
0 0

Bilim Kurgu Neden Okunmuyor?

Written by

Bilim kurgu neden okunmuyor?

Bilimkurgu okumayan insanlar ve hatta bilimkurgu yazanların bir kısmı, bilimkurguda kullanılan fikirlerin hepsinin uzay mekaniği ve kuantum teorisi ile sıkı bir bağdan kaynaklandığını ve sadece NASA’da çalışan ve video kayıt cihazını programlamayı bilen okurlar İçin yazıldığını varsayarlar veya öyleymiş gibi yaparlar. Böyle bir fantazi, yazarların kendilerini üstün hissetmelerini sağlarken, okumayanlara da okumamak için bir gerekçe vermiş olur. Bunu anlamıyorum; teknoloji fobisinin derin, konforlu, oksijensiz mağaralarına sığınarak zırlıyorlar (Ursula K. Le Guin-Bilimkurgu Okumamak Üzerine)

Genç yazı’da dahi aşk,siyaset bg. konularda olan düz yazılar yayımlanınca listelerde başı çekerken bilim kurgu yazılarının alt sıralarda kalması ve dahası bilim kurgu kategorisinde bulunan yazı sayısının ancak 17’e ulaşabilmiş olması oldukça acı verici.

Peki neden bu böyle? Neden bilim kurguya uzağız? Şöyle bir sorunumuz da var: Aynı yazar yeterince klişeleşmiş konularda bir öykü yazınca herkes birden ”hurrraaa” üzerine atlıyor ama aynı yazar bilim kurgu yazınca okuyan sayısı iki elin parmağını geçmeyecek kadar az. Bizim bilim kurgu anlayışımız oldukça basit: Komedi bilim kurgu. Bir uzaylı bir yerden çıkacak ve elindeki ışın kılıcıyla karpuzu kesecek veya uzayda herhangi bir gezegende ağaçlardan ”ışın” bıçaklarıyla sucuk toplayıp pişireceğiz.

Bu bilim kurgu anlayışımızla birisi kalkıp da adamakıllı ciddi bir bilim kurgu yazmaya kalkınca okumuyoruz. Tabii okuyan 10’da 1 kişi var ama çoğunluğa göre söylemek gerekirse biz bilim kurgu öyküleri/romanları okumuyoruz. Dahası bir Türk bilim kurgu yazarı olabileceğini ve bunun satabileceğini de düşünmüyoruz. Yakın zamanda bir yayın evi bilim kurgu kitabı çıkarttı. Bir Türk kadın yazardan. Kitabın kapağı o kadar özentisiz olmuş ki kapağı gördüğünde okuyucu ilk şunu düşünebilir: Yayın evi de kitaptan umudu kesmiş.

Peki neden böyleyiz? Bir okuyucunun bilim kurgu okuması için gerekli olan nedir? Bilim kurgunun okunması için ne yapmalıyız? Bu soruların yanıtlarını ben de bilmiyorum. Zaten tek başına ve yazan olarak ben değil siz yanıtlamalısınız.

Lütfen eğer bu yazıyı okuduysanız ve fikriniz varsa görüşünüzü belirtin ki bu yazıyı internette gören bilim kurgu yazarlarına okuyucunun ne istediği konusunda yardımcı olsun. Sadece öneri bekliyorum. Bir bilim kurgu yazarı siz okuyucuların ilgisini cezbetmek ve o bilim kurgu öyküsünün ya da romanının okunması için ne yapmalıdır?

 

Latest posts by Emre Can Doğan (see all)

Article Categories:
Deneme · Eleştiri

Comments to Bilim Kurgu Neden Okunmuyor?

  • 23 kişi de yanıtı bilmediğine göre okunup-okunmamaya bakmadan yazmaya devam edeceğiz
    🙂

    Emre Can Doğan 26 Mayıs 2015 13:54

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.